VOLKSVERTEGENWOORDIGERS GEEN VOORSTAANDERS VAN TASKFORCE BIJ WET OP GELDWISSELKANTOREN
Het voorstel van de regering om in de nieuwe valuta wet een Taskforce in het leven te roepen, stuit in het parlement nogal op wat tegenstand.
De behandeling van de Wet Toezicht Geldtransactiekantoren 2012, ofwel de valutawet is dinsdag begonnen. In de wijzigingen is een nieuw artikel opgenomen waarbij naast de Centrale Bank van Suriname een Taskforce in het leven wordt geroepen om toezicht te houden op geldwisselkantoren. Echter geeft de bankwet waarvan de taken van deze Taskforce zijn afgeleid, het orgaan verregaande bevoegdheden. Niet slechts de oppositiepartijen BEP en NDP, zijn faliekant tegen het instellen van deze Taskforce, maar ook ABOP – parlementariër Edward Belfort. Dit coalitie lid zegt bij voorbaat dat hij zijn stem niet zal geven hieraan.
Ook andere coalitieleden vrezen dat met deze Taskforce de positie van de centrale bank zal worden uitgehold en dat willekeur zal plaatsvinden. Zoals in het nieuwe artikel staat kan deze Taskforce op eigen gezag direct optreden tegen wisselkantoren, maar ook andere plekken zoals woonhuizen en andere locaties waar het vermoeden bestaat dat er valutageldtransacties plaatsvinden die strafbaar zijn . NDP-fractievoorzitter Rabin Parmessar zegt dat conform de bankwet de take van de Centrale bank niet gedelegeerd mogen worden. De taken van de Taskforce moeten aanvullend werken op die van de Centrale bank en moet het voor en ieder duidelijk zijn wat de taken en bevoegdheden van de Taskforce zullen zijn. Volgens hem heeft de centrale bank al verregaande bevoegdheden en kan die met het inschakelen van de justitie zelf doen aan opsporing en het vaststellen van de strafbare feiten.
Parmessar vindt namens zijn fractie ook dat onder wisselkantoren niet verstaan moet worden, een ieder zoals de wijziging aangeeft. “De manier waarop de wijzigingen zijn aangebracht wordt de indruk gewekt alsof de regering van plan is om ook aan natuurlijke personen vergunningen te geven. Dit zal juist de illegaliteit bevorderen”, zegt Parmessar. De oppositie en ook enkele coalitieleden zoals Belfort en Josafat Kanape, zijn van mening dat zo een taskforce niet bij het ministerie van financiën moet worden ondergebracht zoals in de wijziging is opgenomen. Parmesar vindt dat dit gewoon betekend dat de Centrale bank wordt uitgehold. Zijn fractiegenoot Jennifer Vreedzaam vraagt zich af als het de bedoeling is personen zonder enige bewijslast op te sluiten. Er worden wetten gemaakt die willekeur bevorderen”, zegt de politica. Zij legt uit dat aan bestuurders de gelegenheid wordt gegeven het recht te omzeilen om andere belangen te behartigen en er geknaagd wordt aan de fundamenten van de rechtstaat.
Ik zal niet meewerken aan iets dat onze centrale bank zal uithollen, mensen zich bevoegdheden mogen toemeten met een hulpofficier van politie om in woningen van mensen te gaan”, reageert belfort fel. Hij wijst er op dat in de gemeenschap heel veel mensen zoals taxichauffeurs te Albina, in de goudsector waar er met vreemde valuta wordt betaald, ondernemers en winkeliers die in – en verkopen doen in vreemde valuta. “het zijn allemaal hardwerkende mensen, wat gaat die Taskforce dan doen met deze mensen? Gaan ze hun de valuta afpakken?, ik ben er tegen en zal echt niet meewerken aan dit ding”, zegt Belfort. Coalitie fractievoorzitter Asiskumar Gajadien die de conceptwet met de wijzigingen verdedigde zegt dat de wet is aangepast, juist om de financiële sector gezond te maken die de afgelopen tien jaren is vernietigd door de vorige regering. Leden van vrijwel alle partijen hebben de regering gevraagd bij de beantwoording met duidelijke antwoorden en uitleg te komen naar de samenleving. Ik heb t gevoel dat zoals het wordt gebracht er gedaan zal worden aan privacy schending. De regering moet duidelijk uitleg komen geven zegt NPS-parlementariër Patricia Etnel.
UNITEDNEWS
