ZELFS DUBAI HEEFT NU ECONOMISCHE PROBLEMEN WEGENS DE OLIEPRIJS

Waar de oliecrisis reeds enige tijd gaande is lijken nu ook andere sectoren schade te ondervinden van de gedaalde olieprijzen waaronder het toerisme en de industrie in het Midden-Oosten.

Dubai, één van de meest gediversifieerde economieën in het Midden-Oosten begint ook in andere sectoren te ondervinden wat de impact van de lage olieprijzen is. Onder meer door de gedaalde waarde van de munt is het aantal buitenlandse investeringen gedaald in de Golf-regio. Door het gestegen risico zoeken investeerders andere plaatsen dan het Midden-Oosten welke jarenlang een gedroomde trekpleister was voor de rijke elite.

Onder meer in de financiële sector in de Verenigde Arabische Emiraten is er sprake van duizenden ontslagen welke echter enkel schattingen zijn door het gebrek aan officiële cijfers. Dubai is de draaischijf voor financiële transacties in het Midden-Oosten waardoor dit een duidelijk signaal is van de problemen in de regio.

Ook in de bouwsector is er sprake van diverse geannuleerde of uitgestelde projecten waarbij er duidelijk meer gelet wordt op de kosten ten opzichte van vroeger. De financiële problemen zijn ook merkbaar in de kleine details waarbij bijvoorbeeld vliegtuigmaatschappij Emirates, nochtans gekend voor zijn luxe, nieuwe zitplaatsen voorziet aan goedkopere tarieven.

De huidige situatie is Dubai welke één van de meest open regio’s is in het gebied toont aan dat de gehele situatie in het Midden-Oosten een metamorfose ondergaat. In Dubai waar er nog steeds sprake is van een jaarlijkse groei, is de situatie echter stukken minder erg dan in de naburige koninkrijken. Onder meer in Saoedi-Arabië is de situatie er bedrukter waarbij het echter zeer moeilijk is om betrouwbare data te verkrijgen.

Ook het dagelijkse leven bij de rijkere bevolking vertoont wijzigingen nu de weelde gedaald is . Zo daalde het aantal inschrijvingen gevoelig in de premiumscholen door het te dure inschrijvingsgeld. Dubai welke zich de laatste jaren expliciet in de markt plaaste als trekpleister voor de rijke elite zal zich dan ook de komende jaren moeten aanpassen aan de normale standaarden.

Door de lagere olieprijzen verdwijnt in sneltempo een kaste aan personen met extreem veel financiële middelen ter beschikking. Deze elite bepaalde gedurende decennia de wereldeconomie, een kaste welke nu in een slechts zeer korte tijdsspanne dreigt te verdwijnen.

Hetgeen wat nooit voor mogelijk gehouden werd, begint nu ook zijn weg naar de realiteit te vinden onder de rijkere elite. Deze lage olieprijzen welke normaal de economie zouden moeten stimuleren zorgen er nu voor dat gehele regio’s in de problemen geraken. Dubai, de parel van het Midden-Oosten, is slechts hetgeen het Westen te zien krijgt van de realiteit ter plaatse. De kans dat ook andere regio’s problemen vertonen is dan ook plausibel.

Waar sommigen blij zijn met het nieuws dat ook de rijke elite enige problemen mogen ondervinden moet er wel een belangrijke kanttekening gemaakt worden. De gewone bevolking in de regio heeft het door dit alles ook een stuk moeilijker gekregen door het verdwijnen van subsidies, voedselbedelingen, etc. Net deze groep zal op een bepaald moment kiezen voor een vluchtweg naar het “rijke” Europa. De vraag is dan ook als deze lagere olieprijzen niet net het omgekeerde teweeg gebracht hebben, namelijk een massale migratie richting Europa…

http://www.bloomberg.com

Facebook Comments Box