OVER ENKELE DECENNIA VERLIEST HET WESTEN ZIJN INTERNATIONALE HANDELS POSITIE
Verenigde Staten voelt zich bedreigd door Mexico, India en China
A.P. Moeller-Maersk A/S, werelds grootste onderneming in containertransport overzee, waarschuwt voor een reductie in de wereldwijde handel als de Verenigde Staten daadwerkelijk handelsbeperkingen zullen invoeren. Presidentskandidaat Trump wil deze doorvoeren als hij de macht komt maar zal hiermee op langere termijn de eigen ruiten ingooien.
De globale groei zal zonder twijfel hinder ondervinden indien de Verenigde Staten zich meer protectionistisch opstellen. De globalisatie heeft vele tegenstanders maar zorgt aan de andere kant wel voor een hogere groei welke evenwel door slechts enkele beslissingen zware hinder kan oplopen. Een hogere globale handel zorgt eveneens voor een hogere groei waarbij landen zoals België met een hoge export in het bijzonder van meegenieten.
Trump deed tijdens zijn verkiezingsbeloftes reeds meermaals de uitspraak om onder meer diverse handelsakkoorden stop te zetten aangezien deze volgens hem enkel maar schade berokkenen. Daarnaast zouden bij een verkiezing van Trump ook handelsbeperkingen moeten ingesteld worden ten opzichte van landen als China om de Amerikaanse jobs te beschermen.
Net deze globale handel wordt door de Wereldbank aangevoerd als één van de sleutels om de wereldwijde armoede te verdringen. Sinds de financiële crisis in 2008 is de globale handel gedaald welke de nodige gevolgen heeft op wereldvlak.
Daarnaast bewees het verleden reeds meermaals dat muntoorlogen en handelsrestricties over het algemeen geen winnaar kennen en enkel het begin van een nieuwe recessie inluiden.
Eén van de oorzaken van deze verkiezingsbeloftes is de wijzigende geopolitieke situatie. Waar de voorbije eeuwen West-Europa en de Verenigde Staten het middelpunt vormden van de globale economie is dit sinds het de tweede helft van de 20e eeuw snel gewijzigd.
De opkomst van Japan en de Aziatische tijgers vormde een eerste bedreiging welke min of meer goed werd verteerd.

Tijdens het einde van de 20e eeuw won ook China snel aan belang waardoor het nu één van werelds grootste economieën is geworden. Of beter gezegd, China neemt terug zijn (een deel van) zijn plaats in welke het ooit innam voor de opkomst van het Westen.

Daarnaast is ook India in volle expansie waardoor het Aziatische continent naast een groeiende economische macht ook een stijgende militaire macht verkrijgt. Zowel China als India zijn niet meer van die grootte waardoor ze makkelijk geïntimideerd kunnen worden. Een gegeven waar de Verenigde Staten in het bijzonder het zeer moeilijk mee heeft. Alsof dit nog niet genoeg is hebben beide landen nog een enorm groeipotentieel waardoor deze tegen het einde van de 21e eeuw eenvoudig de Verenigde Staten zullen overvleugelen.
Ook aan de Zuidelijke grens met Mexico is de situatie snel gewijzigd waardoor Mexico veranderd is van een arme woestijnstaat met ongeveer 35 miljoen inwoners in 1960 naar 127 miljoen inwoners vandaag de dag.

In de toekomst zullen deze 3 landen nog meer groeien waardoor de Verenigde Staten achterblijft als dwerg op wereldvlak tegen de tweede helft van de 21e eeuw. India ziet tegen 2030 zijn bevolking aangroeien van 1,31 miljard inwoners naar 1,52 miljard. China van 1,37 miljard naar 1,41 miljard en Mexico van 127 miljoen naar 148 miljoen inwoners. Met een totale bevolking van 355 miljoen inwoners tegen 2030 zal de toekomstige president van de Verenigde Staten iets beter moeten bedenken dan handelsrestricties om zichzelf te beschermen.
Enkel goede handelsakkoorden en een innoverende economie zullen er voor zorgen dat de concurrentie mogelijk blijft. Op dit moment is het mogelijk om een goede samenwerking op te zetten, binnen enkele decennia wordt het Westen zelfs enigszins overbodig waardoor landen als China en India hier zelfs geen prioriteit meer in zullen zien.