OVERSCHOT BETALINGSBALANS NODIG OM DALING WISSELKOERS TE REALISEREN
Met een overschot op de betalingsbalans kan er appreciatie van de Surinaamse munt plaatsvinden.
Maurice Roemer, governor van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) verwacht dat met de verwachte inkomsten uit de offshore olie-industrie de exportwaarde sowieso omhoog gaat en er een overvloed aan kostbare Amerikaanse dollars in het land komt. Tot en met 2025 zullen er echter andere macro-economische instrumenten aangewend moeten worden om een verdere depreciatie te stuiten.
“Stelt u zich eens voor dat we van de oliedollars, die zijn geprojecteerd vanaf 2025, nu een groot deel al naar voren kunnen halen, en dat die behoefte veel meer is dan de behoefte die we met zijn allen hebben en tevens nog wat we met zijn allen samen exporteren. Als die situatie zich voordoet, dan betekent het dus wel dat je middels een dermate overschot een appreciatie krijgt”, legt de bankpresident uit.
Met andere woorden een dalende wisselkoers vanwege de afnemende druk op de Amerikaanse dollar.
Net als president Chandrikapersad Santhoki tilt ook de governor van de Centrale Bank zwaar aan importvervangingen. De lokale productie zal opgevoerd moeten worden om de afhankelijkheid van buitenlandse consumptiegoederen te verkleinen en daarmee kostbare dollars in het land te houden. Productie-uitbreiding zorgt voor nog meer import van valuta, en in combinatie met de verwachte oliedollars ziet het ernaar uit dat er over enkele jaren een behoorlijk overschot op de betalingsbalans zal zijn opgetreden. “Er zijn zoveel andere macro-economische aspecten die we natuurlijk ook zelf in de hand hebben om in ieder geval die stijging te mitigeren. Omlaag krijgen kan alleen, omdat de berekening die we maken en het uitgangspunt is ook de betalingsbalans, als we dermate overschotten hebben. We moeten eigenlijk gaan nadenken: hoe gaan we die overschotten verdelen of wat gaan we ermee doen”, zegt Roemer.
UNITEDNEWS
