DELEGATIE SURINAME KIJKT ROND IN GABON/ GEEN ONDERNEMERS MEEGEREISD
De Surinaamse delegatie die naar het Afrikaans land Gabon is vertrokken voor oriëntatie, heeft een bezoek gebracht aan de Gabon Speciale Economische Zone (GSEZ) in het stadje Nkok.
Het Gabonees model voor houtproductie en verwerking is interessant voor Suriname. Er zijn geen ter zake deskundigen en ondernemers meegereisd met de Surinaamse delegatie. De reis is voor 90% gefinancierd door Conservation International Suriname. Desondanks is er geen moeite gedaan om het bedrijfsleven te interesseren mee te gaan, ook niet op eigen kosten. De delegatie bestaat opvallend wel alleen uit ministers, DNA-leden en partijtoppers van de ABOP.
De delegatie wordt geleid door DNA-voorzitter Marinus Bee. ABOP-fractieleder Josafat Kanape was ook namens het parlement vertegenwoordigd. Uit de regering reisde de minister van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB), Dinotha Vorswijk en de minister van Regionale Ontwikkeling en Sport (ROS), Gracia Emanuel, mee naar het Afrikaans land.
Gabon is vrij ver gevorderd met de industrialisatie van de houtsector sinds het in 2009 een exportverbod van rondhout instelde. “We moeten samenwerken aan de zaken die we gemeenschappelijk hebben”, zei Bee tijdens zijn rondleiding op De GESEZ. “Het project Green Gabon, dat tot doel heeft het land te positioneren als een leider in de groene economie, door middel van het beheer van de biodiversiteit van het land, de bossen en de ontwikkeling van ecotoerisme, heeft het land gepositioneerd als een voorbeeld voor de rest van de wereld. Een voorbeeld dat Suriname zeker wil volgen”.
Lee White, de minister van Water Bos Zee en Milieu van Gabon, had ook enkele lovende mededelingen voor de Surinaamse delegatie. “Door middel van Zuid-Zuid-Samenwerking kunnen we onze landen met onze hulpbronnen gaan ontwikkelen”, zegt hij.
De SEZ in Nkok die in 2010 van de grond kwam, is meer dan 1100 hectare multi-sectoraal industriepark op 27 kilometer afstand van Libreville, bestaande uit: een industriële zone, een commerciële zone en een residentiële zone. In de SEZ zijn 144 bedrijven uit 19 landen gevestigd, die actief zijn in 22 industriële sectoren, waaronder een cluster gewijd aan houtverwerking door 84 bedrijven. De GSEZ is een Public Private Partnership (PPP) tussen Arise Integrated Industrial Platforms (ARISE IIP) en de regering van Gabon.
UNITEDNEWS

