PRESIDENT ALI | TEGEN 2030 JAARLIJKS 10 MILJARD DOLLAR AAN INKOMSTEN UIT OLIERIJKDOMMEN GUYANA
Foto: De President van Guyana, Dr. Mohamed Irfaan Ali | Bron: OilNow.gy
President Dr. Mohamed Irfaan Ali van Guyana zei dat de regering verwacht dat de inkomsten uit olie tegen het einde van het decennium 10 miljard dollar per jaar zullen bedragen.
“Ons fonds voor natuurlijke hulpbronnen groeit en we kijken naar de modernisering van ons land; gezondheidszorg, onderwijs, landbouw en de uitbreiding van de economie met inkomsten uit de olie- en gassector,” zei Ali tijdens een persconferentie op woensdag in Georgetown.
De regering is van plan om tot 2025 ongeveer 60% van de verwachte inkomsten uit te geven. Het fonds bereikte op 30 juni 2023 een nieuwe recordmarktwaarde van iets meer dan US$1,72 miljoen (GY$359,34 miljard). Het fonds heeft tot nu toe meer dan US$ 2,67 miljard ontvangen, maar de regering heeft meer dan US$ 1 miljard opgenomen in 2022 en de eerste helft van 2023.
Nog voor het einde van het jaar zal ongeveer 600 miljoen dollar worden opgenomen om de nationale begroting van Guyana te ondersteunen. Het fonds zal naar verwachting echter meer dan 970 miljoen dollar aan royalty’s en winstuitkeringen uit olie innen.
De verwachting is dan ook dat het fonds 2023 zal afsluiten met ongeveer US$ 2,1 miljard – voornamelijk inkomsten uit 2023 en wat besparingen uit 2022. De president legde uit dat de inkomsten van Guyana worden beïnvloed door de toenemende productie van de mediumzoete ruwe olie uit winbare reserves die op nummer 17 in de wereld staan.
De president herinnerde eraan dat de huidige productie van het Liza-veld een piek heeft bereikt van 400.000 vaten per dag (bpd). Drie aanvullende projecten – Payara, Yellowtail en Uaru – zullen naar verwachting respectievelijk in 2023, 2025 en 2026 hun eerste olie bereiken. Hierdoor zal de productie de mijlpaal van een miljoen vaten per dag overschrijden.
UNITEDNEWS | REGIO

