BELEVING RECHTSSTAAT WORDT BEVORDERT MET CENTRUM VOOR DEMOCRATIE EN RECHTSPLEGING  

Meer betrokkenheid van de burger en een meer democratische belevenis van de rechtsstaat in Suriname.  Daar heeft de naamsverandering van de stichting Juridische Samenwerking Suriname /Nederland naar Centrum voor Democratie en Rechtspleging alles meet te maken.

De naamsverandering heeft maandag officieel plaatsgevonden. Volgens directeur Romana Gardeslen is hiermee de ambitie van het stichtingsbestuur nagekomen.

“Het was geen noodzaak maar een beleidsvoornemen van het bestuur van de stichting om de ambitie van de stichting beter tot uitdrukking te brengen in de naam Centrum voor Democratie en Rechtspleging (CDR). Die ambitie is om naast opleiding en scholing ook een bijdrage te leveren aan het publieke debat om de beleving van de rechtsstaat gedachte te bevorderen. Dat willen wij doen door lezingen en bijeenkomsten te organiseren voor een breder publiek, door onder andere ook maatschappelijke organisaties erbij te betrekken”, zegt Gardeslen. Volgens haar is de plek van de stichting in de samenleving, niet los te zien van haar kernactiviteit, het opleiden en trainen van praktijkjuristen, waarmee  de kwaliteit van de rechtspleging wordt verbeterd en mede tot gevolg heeft dat een bijdrage wordt geleverd aan de versterking van de rechtsstaat.

Maar met de nieuwe gedachte wil het centrum naast opleiding en trainen zich ook meer gaan richten op het stimuleren van het debat over democratie en rechtspleging.

Op dit moment kan Jammer genoeg vanwege de Covid -19 situatie niet echt inhoud aan worden gegeven. “We zijn ons aan het bezinnen hoe we – rekening houdend met de Covid pandemie, invulling kunnen geven aan die ambitie”

Onder de oude naam heeft de stichting het vorig jaar november met succes een juridische conferentie georganiseerd waar nationale en internationale rechtsgeleerden na goedverzorgde lezingen in discussie zijn gegaan met vrijwel alle lagen in de samenleving. De conferentie werd gehouden bij de herdenking van het 30-jarig bestaan van de stichting.

Dat symposium heeft de bevestiging gegeven dat er in de samenleving een enorme honger is naar meer discussie over rechtsstaat zonder dat de politiek daarin een voorhoede rol vervult.

Er is een slotdocument opgesteld op basis van de inleidingen en de bijdragen van de deelnemers in de workshops en de plenaire sessies. In dit slotdocument zijn aanbevelingen geformuleerd in de vorm van een ‘ agenda voor de toekomst’ voor de rechtsprekende macht, het openbaar ministerie, de advocatuur, het notariaat; en zijn er aanbevelingen gedaan over het constitutioneel stelsel. In het slotdocument wordt benadrukt dat de overheid een essentiële partner is om de aanbevelingen te kunnen realiseren. In de periode voor de eerste lock-down als gevolg van de covid 19 situatie is de stichting begonnen met het organiseren van debatten in  kleine groepjes. Zo is onder andere gesproken over de grondwetherziening. “Dat heeft helaas niet kunnen doorgaan. We zullen de komende periode naar andere, creatieve mogelijkheden zoeken om invulling te geven aan onze ambities”, zegt de CDR-directeur.

De stichting werd nu bijna 31 jaar opgericht door onder andere Lilian Gonçalves  – Ho Kang You. Bij de onyhulling van het naambord heeft stichtingsbestuursvoorzitter Roy Shyamnarain gezegd dat het CDR in de voetsporen van de SJSSN zal treden en zich zal blijven inzetten om de kennis over het recht te vergroten en de belevenis van de rechtsstaatgedachte in Suriname te bevorderen. De focus zal blijven op het op het verzorgen van beroepsgerichte opleidingen en trainingen voor praktijkjuristen die werkzaam zijn bij de Rechterlijke Macht, de advocatuur, het notariaat, de overheid en het bedrijfsleven. “Op deze wijze kan het CDR een bijdrage leveren aan de kwalitatieve verbetering van de rechtspleging in Suriname en daarmee tevens een versterking van de Rechtsstaat”, zei Shyamnarain. De stichting heeft als een van haar kerntaken het in stand houden van de juridische bibliotheek die is vernoemd naar Kenneth Gonçalves een van de slachtoffers van de 8 decembermoorden.

Over de actuele rechtspleging laat de stichting zich inhoudelijk niet uit. “We laten ons niet inhoudelijk uit over zaken die onder de rechter zijn, nog over die nog in behandeling zijn. Wel maken we gebruik van rechterlijke uitspraken die, indien van belang voor het onderwijs aan de orde komen tijdens de cursussen”, zegt Gardeslen.

Zij verwijst naar het slotdocument waar ook aandacht wordt gevraagd voor het opheffen van het tekort aan rechters. Dat is al langer bekend, meerdere malen heeft de waarnemend president van het Hof van Justitie hier op gewezen. “Ik weet dat er aan gewerkt wordt, daar dragen wij ook een steentje aan bij.

Het is evident dat als er een tekort is dat het ergens zal knellen, voor de werkdruk van de rechters, voor de rechtzoekenden. Daarom is het zo belangrijk dat de overheid voldoende financiële middelen vrijmaakt om in ieder geval in kwantitatief opzicht het tekort aan te pakken”, zegt Gardeslen.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box