BEROEPSONDERWIJS IN BEWEGING | VERNIEUWINGEN EN KANSEN VOOR DE TOEKOMST
Fotocompilatie met minister Henry Ori (Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) en directeur Beroepsonderwijs Robby Holband.
Het Directoraat Beroepsonderwijs heeft op 27 maart 2025 een informatiesessie georganiseerd voor schoolleiders in het lager beroepsonderwijs. Tijdens deze bijeenkomst kregen de aanwezigen een uitgebreide update over de lopende hervormingen en de toekomstplannen voor deze onderwijssector.
De sessie volgde op een training in schoolmanagement, die de directeuren een dag eerder hadden gevolgd en waarbij leiderschapsvaardigheden centraal stonden. Een belangrijke verandering die werd besproken, is dat leerlingen uit leerjaar 12 vanaf dit schooljaar kunnen deelnemen aan het toelatingsexamen voor VWO en HAVO. Dit biedt hen extra kansen om door te stromen binnen het onderwijssysteem en hun onderwijsloopbaan te verbreden.
Directeur Beroepsonderwijs, Robby Holband, bracht positief nieuws over de samenwerking met het bedrijfsleven en internationale organisaties.
Bedrijven hebben hun bereidheid uitgesproken om bij te dragen aan de modernisering van schoolgebouwen, terwijl de Inter-American Development Bank (IDB) ondersteuning biedt bij de ontwikkeling van een nieuw curriculum.
In overleg met het ministerie wordt gewerkt aan tien nieuwe curricula en de modernisering van tien scholen, inclusief nieuwe faciliteiten en apparatuur.
Holband benadrukte dat de hervormingen tijd vergen, maar dat de eerste stappen in de goede richting zijn gezet. “Niet alles kan in één keer worden opgelost, maar de vernieuwing komt er zeker,” stelde hij.
Minister Henry Ori van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur sprak voorafgaand aan de presentaties de schoolleiders toe. Hij wees op het cruciale belang van beroepsonderwijs voor de economische toekomst van Suriname, vooral met de opkomst van de olie- en gasindustrie. “Onze leerlingen moeten bewuster kiezen voor beroepsonderwijs, want hun vaardigheden zullen straks onmisbaar zijn,” aldus de minister.
Naast verbeteringen in infrastructuur en curriculum wordt ook de verhouding tussen theorie en praktijk onder de loep genomen. Momenteel bestaat het onderwijs voor 75% uit theorie en slechts 25% uit praktijk, een verhouding die volgens de minister dringend moet veranderen. Hij luisterde daarnaast naar de zorgen van de schoolleiders en beloofde samen te werken aan haalbare oplossingen.
Met deze ontwikkelingen is duidelijk dat het beroepsonderwijs in Suriname aan de vooravond staat van een nieuwe fase, waarin kwaliteit, praktijkgericht leren en samenwerking met het bedrijfsleven centraal staan.
UNITEDNEWS
