BOUTERSE KAN EN MAG TAKEN EN BEVOEGDHEDEN NIET OVERDRAGEN AAN ADHIN
Bestuurskundige Eugene van der San | Apintie Fragment
Het is niet zo dat president Desi Bouterse een deel van zijn taken en bevoegdheden zal overdragen aan vicepresident Ashwin Adhin.
Dit stelt bestuurskundige Eugene van der San die tevens directeur Bestuurs- en Administratieve Aangelegenheden is op het Kabinet van de President. Volgens van der San is de mededeling van de president, gedaan in De Nationale Assemblee (DNA) enkele weken terug, verkeerd begrepen door delen van de samenleving. Ook een paar ter zake deskundigen die hun zienswijze over het vraagstuk kenbaar maakten hebben volgens van der San de uitspraak onvoldoende begrepen. De directeur op het Kabinet stelt dat het niet des president is om te bepalen welke taken en bevoegdheden hij zal toevertrouwen aan een andere. Die zijn reeds bij wet vastgesteld en alleen De Nationale Assemblee (DNA) is bevoegd om daar verandering in te brengen.
Wat de president volgens van der San bedoeld is dat het staatshoofd de vicepresident mandaat zal verlenen om namens hem enkele besluiten te nemen. Dit houdt in dat het staatshoofd bij machte is om te allen tijde een besluit van de vicepresident terug te draaien indien hij daartoe de behoefte heeft. “Dat doet de President de hele dag met zijn directeur van het Kabinet. Hij verleend mij mandaat want wanneer ik de administratief rechterlijke zaken van het Kabinet moet afhandelen die gericht zijn aan de president, dan doe ik dat namens de president. Dat is een vorm van mandaatverlening”, zegt van der San. “Technisch alles wat ik zeg en schrijf blijft onder de verantwoordelijkheid van de president. Hij kan het elk moment terugdraaien” aldus van der San.
De directeur op het Kabinet heeft het gevoel dat wat menigeen over vallen is het idee dat de president taken zal delegeren naar de vicepresident. “Als hij zijn bevoegdheden heeft gedelegeerd en de persoon, die de bevoegdheden heeft gekregen, tot uitvoering overgaat kan hij het niet terugdraaien”, legt van der San uit.
Daarvan is volgens hem geen sprake omdat wetstechnisch dit niet mogelijk is.
UNITEDNEWS
