REGERING EN DNA HAASTEN ZICH MET AANPASSING WET BTW
Wetgeving voor de introductie van Belasting Toegevoegde Waarde (btw) is niet alleen een moeilijke bevalling, maar kampt ook nog met zware naweeën.
Nu blijkt dat de wet die in august is goedgekeurd, nog vóór de introductie van btw op 1 januari 2023, niet voldoet aan de eisen. Deze week wordt er hard gewerkt om de wet verder aan te passen.
De regering is in ieder geval niet van plan om de introductie van btw te verschuiven; de datum van 1 januari 2023 blijft van kracht. Dit is ook de afspraak met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) die een lening van ruim 600 miljoen USD boven het hoofd van Suriname houdt, maar dan wel onder ontzettend strenge voorwaarden, waarvan sommigen moordende sociale gevolgen met zich meebrengen.
De lening wordt in kavels verstrekt, waarbij in elk traject Suriname enkele doelen moest bereiken. Het is niet gelukt om enkele targets de halen, met als gevolg dat Suriname de laatste evaluatie niet heeft doorstaan. De introductie van btw op 1 januari 2023 is onderdeel van de nieuwe reeks targets die gehaald moeten worden.
Uit de nieuwe conceptwet blijkt dat de goedgekeurde wet behoorlijk is aangepast. Er zou in principe gesproken kunnen worden van een nieuwe wet vanwege de ingrijpende aanpassingen die er zijn gepleegd. De heffing blijft wel gesteld op 10 procent, maar het nultarief voor enkele goederen wordt aangepast, alsook de import/export van anderen. In de conceptwet is er ook een voorstel gedaan van 5 procent voor de verzekeringen en btw voor brandstof in de informele (mijnbouw)sector.
UNITEDNEWS
