OAS COMPLIMENTEERT SURINAME ALS EERSTE CARICOM-LAND DAT PARTIJ IS BIJ VERDRAG BESCHERMING OUDEREN
De Inter-Amerikaanse Commissie voor de Rechten van de Mens (IACHR) verwelkomt de beslissing van de Staat Suriname om toe te treden tot het Inter-Amerikaans Verdrag ter Bescherming van de Rechten van Ouderen. Dit laat de IACHR vandaag weten in een verklaring.
Door op 8 mei zijn ratificatie-instrument in te zetten, werd Suriname het elfde lidstaat van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) en het eerste Caribische land dat partij werd bij dit Verdrag. De bevolking van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied wordt duidelijk ouder. Volgens schattingen van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied (ECLAC) zal het aantal ouderen in 2050 ruim 25 % van de totale bevolking van de regio bedragen. Met naar schatting 193 miljoen mensen zullen er in 2050 ook 2 keer zoveel ouderen zijn als in 2022, toen er naar schatting 88,6 miljoen waren, merkte ECLAC op.
Het Verdrag inzake ouderen is het eerste internationale verdrag dat specifiek ingaat op de mensenrechten van deze groeiende groep. Onder de belangrijkste kenmerken van het Verdrag valt een paradigmaverschuiving met betrekking tot ouderdom. Deze verandering houdt in dat ouderen worden erkend als subjecten van rechten, waarvoor staten toegang tot diensten en zorg moeten waarborgen, om een autonoom, waardig leven vrij van geweld en discriminatie mogelijk te maken.
Het Verdrag vereist dat staten hun nationale normen aanpassen aan de nieuwe toepasselijke inter-Amerikaanse normen, met name met betrekking tot kwesties als wettelijke bekwaamheid en geïnformeerde toestemming, zodat ouderen hun mensenrechten daadwerkelijk kunnen uitoefenen zonder beperkingen op basis van leeftijdsdiscriminatie.
Het Verdrag roept ook op tot een herziening van de reikwijdte en dekking van nationale beschermingssystemen. In deze context herinnert de IACHR de lidstaten van de OAS aan het belang van een universele ratificatie van het Verdrag inzake ouderen. De Commissie benadrukt haar bereidheid om technische bijstand te verlenen aan verdragsluitende partijen om hen te helpen dit instrument ten uitvoer te leggen.
Als een belangrijk, autonoom orgaan van de OAS haalt de IACHR haar mandaat uit het OAS-Handvest en het Amerikaanse Verdrag inzake Mensenrechten. De Inter-Amerikaanse Commissie heeft de taak om respect voor en verdediging van de mensenrechten in de regio te bevorderen en fungeert als een adviesorgaan van de OAS op dit gebied. De Commissie bestaat uit zeven onafhankelijke leden die individueel worden verkozen door de Algemene Vergadering van de OAS en die hun landen van herkomst of verblijf niet vertegenwoordigen.
UNITEDNEWS

