TOTALENERGIES DICHTER BIJ FID VOOR BLOK 58

Foto: Directeur Philippe Blanchard van TotalEnergies

Oliemaatschappij TotalEnergies is nog nooit zo dicht bij het nemen van een finaal investeringsbesluit, FID, geweest. “We zijn nog nooit zo dicht bij een finaal investeringsbesluit voor Blok 58 geweest.

We zijn nu bezig een evaluatieput te boren, waarna we de data gaan analyseren. Het zal nog een paar maanden duren, maar we zijn zeer optimistisch”, zegt directeur van TotalEnergies in Suriname, Philippe Blanchard, over de stand van zaken rond de exploratieactiviteiten in Blok 58. In die concessie hebben Apache Corporation en TotalEnergies al vijf grote olievondsten gedaan en nu wordt een evaluatietraject uitgevoerd om de hoeveelheid winbare olie vast te stellen. Op basis van die vaststelling zal al dan niet een finaal investeringsbesluit, de zogenoemde FID, worden genomen.

Blanchard tekende maandag samen met een vertegenwoordiger van QatarEnergy een productiedelingscontract met Staatsolie en dochteronderneming Paradise Oil voor Blok 6 en Blok 8 in het ondiepe water voor de Surinaamse kust. Deze twee concessies grenzen pal aan Blok 58. Zowel de regering als talrijke burgers en bedrijven wachten vol ongeduld op de FID. Staatsolie-directeur Annand Jagesar zegt, gelet op de huidige economische situatie dat te begrijpen.

Hij merkt op dat het uitvoeren van proefboringen in kilometers diep water en nogeens een paar kilometers in de grond daaronder niet in een wip en een zucht is gebeurd. Ook de beoordeling van de uit boringen verkregen data vergt enige tijd. “We werken hard aan de ontwikkeling van de offshore. Wij hebben grond onder contract. We werken samen met onze vrienden van Total om tot de eerste ontwikkeling te komen. Dit is een zeer goede samenwerking waarbij ze hebben beloofd wat ze zullen doen en tot nu toe in ieder geval, hebben ze meer gedaan dan ze hadden aangegeven”, aldus de directeur.

“Natuurlijk weten we dat de Surinaamse samenleving niet erg geduldig is en dat kunnen we begrijpen, gezien de situatie, maar een put boren in één kilometer water en dan vijf kilometer in de aarde gaat natuurlijk niet met een knip van de vingers”, vervolgde hij.

Jagesar zegt, gelet op de processen die nog doorlopen moeten worden, de FID het komend jaar te verwachten. De eerstvolgende belangrijke officiële mededeling die TotalEnergies zal doen is dat er voldoende oliereserves zijn aangetoond om de eerste productie te ontwikkelen. Hij geeft aan dat Staatsolie momenteel “naarstig” gesprekken voert met TotalEnergies ten aanzien van de ontwikkeling van de oliereserves in Blok 58.

Hij verwijst daarbij naar recente uitspraken van de topman van de Franse oliegigant dat er dit jaar “goede boodschappen” voor Suriname komen omtrent Blok 58. “De belangrijkste volgende boodschap moet zijn dat we voldoende reserves hebben”, zegt Jagesar. Hij voegt eraan toe dat de leiding van TotalEnergies al heeft laten doorschemeren dat voldoende aardolie is bewezen om tot de eerste productie over te gaan. De officiële bekendmaking moet nog volgen. De resultaten van de derde evaluatieput wordt “de kers op de taart”.

Het grootste vraagstuk waarmee de Franse oliemaatschappij nog kampt is de gas-olie verhouding in de aangetroffen voorraden. De gas-to-oil ratio is nog aan de hoge kant wat exploitatie van de olie minder rendabel zou maken. “Er is veel gas in die olie en van de bron die ze nu boren verwachten ze een lagere gas-to-oil ratio. Dus die bron zou helpen om vlotter de ontwikkeling te doen”, aldus de Staatsolie-directeur.

Hij legt uit dat de hoeveelheden gas in de reservoirs te klein zijn om commercieel geëxploiteerd te worden. Dus moet het gas teruggestopt worden in de bronnen bij productie van de olie. “Hoe meer gas er is, hoe zwaarder de machine moet zijn die dat doet en hoe groter de investering” Na de officiële bekendmaking van de aangetroffen hoeveelheden olie zal TotalEnergies een appraisalrapport bij Staatsolie indienen.

Jagesar verwacht dat dat tegen eind dit jaar zal gebeuren. Dan zal worden nagegaan welke drijvende productieunit, een FPSO, gebouwd zal moeten worden en wat dat zal kosten. Deze studies zullen een paar maanden in beslag nemen. “Dus ergens in 2024 gaan we de FID hebben als alles volgens plan verloopt”, zegt Jagesar. Het bouwen van een FPSO duurt op zijn minst twee tot drie jaar.

Directeur Blanchard van TotalEnergies merkte op dat de maatschappij “positief” gesteld is over de vooruitzichten in Blok 6 en Blok 8. “We zijn erg blij om hier te zijn, want we vergroten zo onze bekendheid hier in Suriname in blokken die ons aanspreken. We zijn hier vanwege de goede samenwerking die we met Staatsolie hebben sinds we in Blok 58 zijn binnengekomen en ik hoop dat we dat voortzetten”, zei hij bij de ondertekening.

Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen voerde aan dat de regering bij het aangaan van contracten in de oliesector vooral veel waarde hecht aan de invulling van haar beleid ten aanzien van lokaal content. Bij de nieuwe samenwerking zullen op de eerste plaats lokale bedrijven en burgers aan bod moeten komen voor het leveren van materiaal, goederen en diensten. “De regering zal het lokale contentbeleid nauwlettend in de gaten houden”, zei de bewindsman. Abiamofo benadrukte dat de regering ernaar streeft dat de Surinaamse bevolking volop profijt heeft van de ontwikkeling van de oliesector

UNITEDNEWS

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments Box