VERLAGING KREDIETWAARDIGHEID VS HEEFT OOK EFFECT OP SURINAAMSE BELEGGINGEN

Auteur: Wilfred Leeuwin.

Het verlagen van de kredietwaardigheid van de Verenigde Staten heeft ook effecten op beleggingen die vanuit Suriname in dat land worden gedaan.

De econoom Peter Wolf werpt een bik op deze effecten en mogelijke strategie die gevolgd zou kunnen worden. Fitch Ratings heeft de afgelopen week de kredietwaardigheid van de VS van AAA (triple A) naar AA+ (Double A positive) verlaagd. Volgens Fitch is dit gebeurd omdat de VS, steeds in een politieke impasse verkeerd en gefaald heeft om de hoogte van haar schuld te verlagen. Het vertrouwen van de internationale markt dat het land haar begrotingstekort redelijk kan beheren is ernstig aangetast. De staatsschuld van de VS overschreed al vroeg in dit jaar de wettelijk vastgesteld limiet naar boven de 31.000.000.000.000 (een en dertig triljoen)

Wettelijk is Suriname verplicht om in triple A landen te beleggen. Dat kan voor rare situaties zorgen. Als hieraan moet worden vastgehouden, moet het gehele beleggingsbeleid van de CBvS op de schop en dat kan de risico’s voor Suriname vergroten. Amerikaanse beleggingen zijn namelijk best solide beleggingen en voor een kwakkelend land als Suriname is dat uitermate belangrijk, om zodoende toch wat financiële stabiliteit te hebben middels de USD-beleggingen. Het meest logische is om de regels aan te passen en het mogelijk te maken om toch nog in Amerikaanse vastrentende waarden te kunnen blijven investeren.

Het veranderen van het beleggingsbeleid is risicovol en het gewicht van Amerika in de wereldeconomie is nog te significant en zal ook niet gelijk afnemen, alsook door de voorname rol die de sterke reservevaluta, de USD in de wereld heeft. De meeste handelstransacties in de wereld en de denominaties van grondstoffen vinden nog steeds in deze reservevaluta plaats. Het meest logische voor de CBvS is daarom om de regels aan te passen en het mogelijk te maken om toch nog in Amerikaans schatkistpapier te kunnen blijven investeren.

Volgens Wolf zal de CBvS wel een actiever beleggingsbeleid moeten voeren, waarbij rente- en valuta hedging een prominentere rol in moeten gaan vervullen. Hierdoor kunnen de bijkomende risico’s van een lagere krediet waardering van Amerika worden afgedekt.

Ook het risico van een eventuele wereldwijde schuldencrisis door de fiscale tekorten waarin Amerika al langer verkeerd met haar betalingsverplichtingen op de lopende rekening, moeten worden afgedekt en dat risico kan met bondfutures of met Credit Default Swaps strategieën worden afgedekt.

De vraag is echter of de CBvS die beleggingsspecialisten wel in huis heeft.

Het logische gevolg van de downgrading van Amerika’s credit rating van AAA (triple A) naar AA+ is, volgens Wolf, dat het lenen van geld duurder wordt voor Amerika, omdat de risicopremie voor het lenen van geld, (het risico competent in de geldende rentetarieven) omhoog gaat en dat maakt dat het lenen van geld duurder wordt. Als lenen duurder wordt voor Amerika heeft dat gevolgen voor de Amerikaanse economie. Huishoudens, bedrijven en overheden zullen minder lenen als de rente op leningen duurder wordt en zullen dientengevolge ook minder uitgeven.

Het gevolg hiervan is dat de vraag naar producten na verloop van tijd zal afnemen. De afname van de vraag zal naar verwachting tot lagere prijzen leiden en dus een lagere inflatie. Wat op zich goed is in het huidige momentum waarin de wereldeconomie zich nu bevindt c.q. de hoge prijsindexcijfers in de hele wereld. Waar de schoen kan gaan wringen is dat door de afname van de economische activiteit (vanwege minder investeringen door een hogere rente), dat nadelige gevolgen kan hebben voor de economische groei van Amerika.

Economisch groei is uitermate belangrijk voor Amerika, omdat dit land al jaren te maken heeft met een schulden plafond dat al jaren voor grote uitdagingen zorgt. Tot nu lukt het met veel moeite om dit schuldenplafond op te trekken. Maar wat als Amerika in een recessie komt en dus geen economische groei meer laat zien?

Het overschrijden van het schuldenplafond en de deadlock die dit kan veroorzaken, kan ervoor zorgen dat de federale regering haar ambtenaren niet meer kan betalen, als er niet meer geleend kan worden door het bereiken van het schulden plafond. Hierdoor komen veel belangrijke ambtelijke diensten om het land optimaal te laten functioneren helemaal weg te vallen. Economische groei is daarom essentieel om de schuld ratio (schulden worden naar verhouding minder als het BBP blijft groeien) op peil te houden, zodat Amerika kan blijven lenen om het openbaar leven draaiende te kunnen houden.

Als Amerika niet meer optimaal kan lenen heeft dat ook gevolgen voor de lopende rekening op de betalingsbalans (fiscaal balans). De lopende rekening is het belangrijkste saldo op een betalingsbalans, omdat hieruit alle operationele zaken die een land moet uitvoeren om het land draaiende te houden worden gefinancierd.

Dat saldo van de lopende rekening, afgezet tegen het nationale spaarsaldo, laat zien of een land meer uitgeeft dan het produceert of juist een overschot heeft. Een tekort op de lopende rekening moet vrijwel altijd worden gefinancierd door het aanwenden van reserve- of goud balans of nieuwe schulden aangaan. Als dit tekort blijft aanhouden kan dat tot een schuldencrisis resulteren wat, door het gewicht van Amerika in de wereldeconomie (MSCI WORLD INDEX), ook gevolgen kan hebben voor andere landen

UNITEDNEWS

 

 

 

Facebook Comments Box